Vyprávění o naší cestě a následně průzkumu opuštěné dětské ozdravovny jsem mohl začít klasicky pohádkově ,,Za sedmero horami a za sedmero řekami…“ díky tomu kde se nachází. Člověk by ani nečekal, že by na dalekém konci vesnice v hlubokém údolí, obklopeném hustými lesy, našel něco tak mohutného a nezvyklého. Kdyby nebylo médií, tak by možná ani dneska do ní od uzavření zatím nikdo nevstoupil.

Musím říct, že nebýt auta, tak by jsme se tam extrémně těžce dostali (MHD tam jezdí v úterý a v březnu). Takže menší rada pro lidi, kteří tam budou chtít se zajet podívat, auto je nutnost a navigace taktéž díky cestě do vesnice, která vypadá jako nějaká vedlejší cesta. Po příjezdu do vesnice to bylo celkem divné, protože to je typická vesnice, ve které se zná každý s každým a najednou tam přijedeme my, cizinci, s batohama, stativy apod. Ale i přes mé obavy nikdo se o nás nezajímal, ještě že tak. Člověk by čekal, že uvidí ozdravovnu, díky své mohutnosti, už z vesnice, ale ono ne a pohled na ní se vám ukáže až vlezete do areálu, daleko za vrátnici. Nadšení bylo veliké, že jsme tam. Tohle bylo celkem vysněné místo a najít to bylo v té době peklo. Tehdy byly snad jen dva články na internetu. Ale radost celkem rychle polevila když jsme dlouhou dobu nemohli najít vstup. Prolezli jsme střechy, balkóny, dokonce i sklep s kotelnou. Nakonec můj celkem hloupý nápad se kouknout někam, kde by to nikoho nenapadlo, vyšel. Na okně napsáno prstem do prachu: tudy dovnitř. Hurá!

Ten pocit být uvnitř byl úžasný. Všechno nádherně zachováno a budova extrémně masivní zevnitř. Začali jsme u něčeho co vypadalo jako bar nebo bufet s připravenou hrou dámy a prázdnými flaškami. Další místnost byla nějaká laboratoř. Celkem mě překvapilo, že nikdo neukradl žádné z přístrojů co tam byly. Cestou na horní patra jsme narazili na ledničky s věcmi v nich. Takový puch fakt nechcete ucítit. V dalším patře se nacházeli různé sklady, herna, místnosti vychovatelů, učebna, recepce, kuchyně a jídelna. V herně bohužel dost hraček poničených a na zemi rádoby autogramy udělané tuší. Učebna a místnosti vychovatelů byly bohužel prázdné. Kuchyně s jídelnou byla velice zachovalá. Dokonce tam bylo ještě nějaké zboží. Na zdi v jídelně byly omalovánky dětí a na recepci skříňky s věcmi dětí. Na dalším patře byly pokoje a třída s tabulí a balkónem. V učebně na stole ležela kresba pobodané holčičky. V pokojích byly dokonce ustlány postele. Například ve skříních byly podpisy a vzkazy dětí co tam pobývaly. Nevím čím to bylo, možná se budova po dlouhé době bez údržby už ničila, ale v některých pokojích se dost těžce zavíraly dveře, pokud vůbec šly zavřít teda. Na dalším patře se nacházel klenot. Ordinace. Troufnu si i říct, že ve skupinách o urbexu je to asi nejvíce focené místo. Kromě ordinace se tam nacházela i karanténa a další pokoje. Bohužel jsme nedokázali najít sklepní ordinaci, saunu, výřivku apod.

Proč je opuštěná?

I přes to, že to byla dost vyhledávaná dětská ozdravovna, ve které se léčilo přes 600 dětí ročně s astmatem, alergiemi nebo obezitou, tak skončila v cca polovině druhého desetiletí 21.století. Osobně si myslím, že lepší místo pro rehabilitaci než tohle není. Nádherná příroda s hustými lesy, ticho, voňavý čerstvý vzduch… I jako detox od civilizace skvěle poslouží. No prostě ideální. Ale najednou počty dětí se začaly snižovat. Bylo mi řečeno, že kvůli pojišťovně, která neproplácela celou částku pobytu a velkou většinu museli hradit rodiče sami. U lázní pojišťovny hradí celý pobyt. Ozdravovně se to přestalo vyplácet a nakonec poslední rána byla, že zdravotní pojišťovna ukončila spolupráci. Díky tomu vlastně skončila. A ne jen ona. I další ozdravovny na to doplatily a také skončily. O poslední vzkříšení ozdravovny se snažil kraj, ve kterém se ozdravovna nachází. Zaplatil pár pobytů dětem a dokonce poslal ozdravovně pár set tisíc na opravy, při kterých se například vyměnily okna dřevěná za plastová. Nyní zeje prázdnotou, ale celkem nedávno změnila majitele. Nový majitel je developer, který už má za sebou velmi úspěšné projekty. Tak snad ji nový majitel zachrání.

fotky a video pořízeno při průzkumu na začátku května 2018

video na našem kanálu

Foto: @nikdonic

Leave A Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *