Narozeninový urbex na ostravském Přednádraží 🙂

Trošku historie o Přednádraží:
Domy z červených cihel v Přednádraží postavila v roce 1910 pro své zaměstnance rakousko-uherská státní železnice. V šedesátých letech 20. století nastal v souvislosti s průmyslovým rozvojem Ostravy příliv pracovníků z jiných částí Československa, do ulice se přistěhovali mimo jiné slovenští Romové a Maďaři.

Výrazným zásahem byla povodeň v roce 1997, která zasáhla také okolní Přívoz a ulici Přednádraží. Do poškozených domů se stěhovali například Romové z domů v ulice Stodolní, která se začala měnit na zábavní čtvrt. Na přelomu tisíciletí se dosavadní vlastník České dráhy rozhodl poškozené domy prodat. Domy byly i přes protesty sociálních pracovníků v roce 2009 prodány realitní kanceláři Toba Trade. Toba Trade domy po půl roce prodala novému majiteli Oldřichu Roztočilovi. Změny vlastníků a rychlejší střídání nájemníků vyústily v rabování a rozkrádání částí domů. V roce 2010 v ulici Přednádraží poprvé praskla kanalizace poškozená povodněmi v roce 1997, o rok později se v ulici rozšířila žloutenka.

V červenci 2012 byla v domech v ulici zastavena dodávka vody z důvodu vysokého počtu lidí, kteří za ni neplatili, což vyústilo v protesty těch obyvatel, kteří za vodu platili. V dalších dnech stavební úřad části Moravská Ostrava a Přívoz rozhodl o vystěhování domů, neboť byly podle něho neobyvatelné. Z původních 400 obyvatel odešly dvě třetiny bydlet na ubytovny v různých částech Ostravy. Zbývající část obyvatel podporovaná sociálními pracovníky a aktivisty v domech dočasně zůstala. V roce 2013 se však i zbývající obyvatelé odstěhovali a ulice je od té doby neobydlená. V roce 2015 koupily pozemky Ostravské opravny a strojírny, které oznámily záměr celkové demolice zchátralých domů a rozšíření průmyslové výroby do této oblasti.
zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99edn%C3%A1dra%C5%BE%C3%AD_(Ostrava)

Foceno 27.5.2017

Leave A Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *